Jdi na obsah Jdi na menu
 


Don Miguel Ruiz,don Jose Ruiz - Pátá dohoda

 Úryvek z knihy

Na začátku

Vše je naprogramováno

Od chvíle svého narození přinášíte světu nějaké poselství. To poselství jste vy, to dítě. Je to přítomnost anděla, posla z nekonečna v lidském těle. Nekonečno, absolutní síla vytváří program přímo pro vás a vše, co potřebujete, abyste byli tím, čím jste, je v tomto programu obsaženo....

.............

Vy sami jste naprogramováni, abyste byli sebou, ať už jste čímkoliv, a programu vůbec nezáleží na tom, co si myslíte, že jste. Program se nachází v uvažujíjí mysli. Je obsažen v těle, v tom, co označujeme za DNA, a na začátku jeho moudrost instinktivně  následujete.

Jako velmi malé dítě víte, co se vám líbí a co ne a kdy se vám to líbí a kdy nikoliv. Jdete za tím, co se vám líbí, a  snažíte se vyhnout tomu, co se vám nelíbí. Jednáte podle svých instinktů a tyto instinkty vás vedou tak, abyste byli šťastni, abyste se radovali ze života, abyste si hráli, milovali a naplňovali své potřeby. Co se stane potom?

Vaaše tělo se začne vyvíjet a vy začnete k předávání svého poselství používat symboliky. Stejně jako ptáci rozumějí ptákům, a kočky kočkám, lidé rozumějí lidem prostřednictvím symboliky.

Symboly mohou představovat zvuky, kterými promlouváme, pohyby, které děláme, anebo rukopis a znaky, které jsou grafické povahy. Existují symboly pro věci, myšlenky, hudbu a matematiku.

Zcela první krok představuje zavedení zvuků, což znamená, že se učíme používat symboly řeči.

 

 

...........................

Každé slovo v naší mysli i na této stránce je pouze symbollem, ale každé slovo má moc víry, neboť v jeho význam nepochybně věříme. Lidé budují celé systémy přesvědčení vytvořené ze symbolů. Stavíme si z našeho poznání celou konstrukci. A pak vše, co víme, co není nic víc než symbolika, používáme, abychom obhájili to, čemu věříme. Pokoušíme se to vysvětlit nejprve sami sobě, a potom všem okolo nás , jak vnímáme sebe sama a celý vesmír. Jestliže si to uvědomujeme, pak není obtížné pochopit, že všechny různé mytologie, náboženství a fylozofie světa, všechna ta různá přesvědčení a způsoby myšlení, nejsou nic jiného než dohody, které máme sami se sebou a s ostatními lidmi. Jsou naším dílem, jsou však zároveň skutečné? Vše, co existuje, je skutečné: země je skutečná, hvězdy jsou skutečné, celý vesmír byl vždy a nadále skutečný. Nicméně symboly. které používáme k tomu, abychom pojmenovali, co víme, jsou skutečné jen proto, že to říkáme.