Vzhledem k tomu, že žijeme v době návratu k přirozenosti, tak i nemoci a bolesti, když přijdou, je na čase zvládat přirozeně, to jest přírodně. V článcích v této sekci Babských rad, vám pravidelně přináším informace od sousedek, babiček, tetiček a bylinkových čarodějek, jejichž recepty se předávají z generace na generaci a fungují již mnoho let, ať se naše stravovací či léčebné návyky mění jakkoli. Dnes jsem namíchala extra porci s použitím léčivek, které si v těchto dnech můžeme nasbírat a udělat si tak zásobičku na zimu.
LÉČIVÉ BYLINKY
CITRÓNOVÁ TRÁVA
Podporuje koncentraci a myšlení. Účinek této byliny je velmi osvěžující. Dokonce snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Citrónová tráva má výrazné citrónové aroma. Neobsahuje kofein.
MÁTA PEPRNÁ
Mátu pěstovali již staří Egypťané. Hlavní účinek této rostliny se projevuje na trávicím traktu, protože máta působí na uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice (spasmolytikum) a desinfikuje (zbavuje choroboplodných zárodků). Máta je vhodný prostředek při rozmanitých projevech problematického trávení. Uleví při nadýmání, při nedostatečném vylučování žluči (jako pomocný prostředek se podává při žlučových kamíncích), při křečích v trávicí trubici, při nechutenství. Známý je účinek mentholu na povzbuzení centrální nervové soustavy. Tiší bolest při menstruaci. Odstraňuje bolesti hlavy a zvonění v uších. Využívá se také hojně v aromaterapii.
SKOŘICE
Skořice se používá už více než 4000 let. Podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti a nadýmání. Díky dezinfekčním a antibiotickým účinkům ji lze použít i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou. Moderní farmakologické výzkumy počínaje polovinou dvacátého století prokázaly antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky skořice, a v nedávné době byl prokázán i výrazný účinek antidiabetický.
HEŘMÁNEK
Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. Preventivně lze heřmánek používat při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy). Heřmánek příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně. Pomáhá při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky. Bylinka je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu (jako kloktadlo). V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek a prostředek proti bolestem hlavy.
BEDRNÍK ANÝZ
Anýz má za sebou velmi dlouho historii jako léčivá rostlina. Používal se také v Číně a Indii. Význam měl při dehydrataci, při astmatu a nejrůznějších onemocněních dýchacích cest, při všech otravách, při nejrůznějších obtížích souvisejících s trávením, při bolestech, jako projímadlo a v řadě dalších indikací. Zevně se používal nálev, k omývání při onemocněních očí. Dnes plody anýzu používáme vnitřně i zevně. Anýz povzbuzuje činnost všech žláz, účinek protikřečový je silnější než u kmínu a fenyklu. Podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest. Silice se částečně vylučují plícemi (desinfikuje a podporuje produkci hlenu), anetol povzbuzuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest (podporuje pohyb hlenu směrem ven), tento dvojí mechanismus velmi příznivě podporuje vylučování hlenu a tím čistí dýchací cesty. Podporuje vylučování mateřského mléka.
MATEŘÍDOUŠKA
Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Skvěle působí při suchém kašli. Velice vhodná je při potížích s trávením spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Je doporučována také při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii.
MEDUŇKA
Meduňka pomáhá odstranit pocity strachu a mírné úzkosti, dobře působí při stavech nervové vyčerpanosti, nespavosti a lehkých depresivních náladách. Zmírňuje také žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové účinky a předchází nadýmání. Meduňka příznivě působí při bušení srdce a srdeční arytmii.
TŘEZALKA TEČKOVANÁ
Je rozšířená v Evropě, Asii a v severní Africe. U nás rose na slunných stráních, na mezích, pastvinách a houštinách. Sbírá se v červenci nebo v srpnu. Užívá se celá nať nebo jen květ ve formě čajů, nálevů , tinktur, tablet, oleje nebo také homeopatik.
Je to bylina mající protizánětlivé a protiekzematické účinky. Její hlavní místo je při nervových problémech, psychickém napětí a depresích. Je vhodná na rehabilitaci po mozkových mrtvicích, při sklerózách multiplex a při všech formách zánětů a nervových poruch.
Obsahuje neobyčejně účinné látky pro lidský organismus – hormony, enzymy, stopové prvky. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje činnost centrální nervové soustavy a posiluje organismus. Předpokládá se, že v budoucnu bude léčit dosud neléčitelné choroby. Omlazuje organismus. Zároveň přitom čistí tělo.
Tato bylina a její produkty mohou mít fotosenzibilní účinky.
KONTRYHEL
Je úžasná ženská bylinka, působí antizánětlivě, po staletí byla využívána v babské bylinářské praxi pro ženy v přechodu, čistí dělohu, provází klimaktériem,… Maria Treben v bylinářských knihách uvádí případy rakovin dělohy, zcela úspěšně vyléčených – vyčištěných. Podle potřeby lze pít jeden šálek, třeba i ve směsi s hluchavkou a břízou,.. řebříčkem nebo měsíčkem. Když je opravdu zle, má se pít jen čistý kontryhel a třeba celý den po doušcích.
ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE
Na chronické záněty močového měchýře mám výborný lék. Natrhejte kuličky pámelníku, které rostou všude. Natrhejte je ale na nějakém místě, kde nejezdí auta. (To jsou ty bílé kuličky na keřích, co je křupou nožičkama malé děti). Natrhejte si 3×21 kuliček. Navlékněte jako korále a usušte. Potom je polykejte po dobu 21 dní, 3xdenně jednu. A chronické záněty močového měchýře budou pryč. A také na to dobře fungují Brusinky Max od firmy Swis, které můžete koupit v lékárně.
ČAJE
OČIŠTĚNÍ ORGANISMU PO ANTIBIOTIKÁCH
Lžíce dubové kůry, lžíce anýzu. Vařte 7 minut v půl litru vody. Čaj vypijte v průběhu dne a to asi pět dní po sobě.
ČAJ PRO ZLEPŠENÍ PAMĚTI
Hodí se zejména studentům před zkouškami. Tři lžíce jasanových větviček, tři lžíce šípkových větviček. Vaříme 8 minut ve tři čtvrtě litru vody. Čaj pijeme po jídle asi tři týdny. Kůru můžeme po třech týdnech až měsíci zopakovat.
ČAJ NA NESPAVOST
Večer spaříme čtvrt litrem vody lžíci mateřídoušky . Necháme 6 minut stát a potom pomalu teplý čaj pijeme. Účinek se projeví při každodenním užívání až čtvrtý či pátý den. Tento čaj nemá nepříznivé vedlejší účinky, proto ho můžeme používat po celý rok.
ZAŽÍVÁNÍ, CUKROVKA, DNA
Fenykl obecný – 3 díly
Jitrocel kopinatý – 3 díly
Šalvěj lékařská – 2 díly
Zeměžluč lékařská – 1 díl
1 polévkovou lžíci směsi zalít čtvrt litrem vroucí vody , 10 min. vylouhovat pod pokličkou , pít vlažné pomalu po doušcích dvakrát denně ráno a večer 15 min. před jídlem. Vždy 14 dní pít a 14 dní vynechat.
ŽLUČNÍK, JÁTRA, ŽALUDEK
Ostropestřec mariánský – semeno- 1díl
Vlaštovičník větší – nať- 1 díl
Čubet benedikt – 1 díl
1 kávová lžička ostropestřce se povaří v 3dl vody 5 minut a tímto odvarem se zalije 1 polévková lžíce směsi ostatních bylin. Pít 3krát denně před jídlem.
LEDVINY
Celík zlatobýl – 3 díly
Přeslička rolní – 1 díl
Truskavec – 1 díl
Vrbice bílá – 1 díl
3krát denně zalít 1 polévkovou lžíci směsi čtvrt litrem vody , nechat 15 minut vylouhovat , pít vlažné pomalu a po doušcích aspoň 10 minut.
PŘEDJARNÍ ČISTÍCÍ ČAJ
Ta nejvhodnější doba začít s očistnou kůrou je v den, kdy je úplněk, nejlépe v únoru. Během následujících 2 týdnů pijte čistící čaje a čaje na odplavení odpadních látek z těla. Vhodný je čaj z kopřivy a lapacha. Tuhle kůru provádějte až do velikonoc. Jezte co nejlehčí stravu, bez masa a mléka, hlavně pokud vás začátkem léta trápí alergie.
ZELENÝ ČAJ
Zelený čaj obsahuje látky, které účinně brání tvorbě zubního kazu, je účinný při onemocnění dásní, zpomaluje růst bakterií typu streptococcus mutans. Prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a přispívá k ochraně organismu před zhoubnými nádory. Přispívá i ke snížení tělesné váhy, posiluje krevní stěny a snižuje cukr v krvi.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA A PROBLÉMY SE ZÁDY
Častými potížemi bývají u lidí bloky v páteři a změny váhy, způsobené poruchou štítné žlázy. Na tyto potíže je třeba udržovat v těle stále 100% přítomnost jódu. Nejlépe se doplňuje tak, že si seženete Prešovskou jodidovanou sůl (v lékárně by vám ji měli i objednat) a po dobu 7 týdnů budete dělat 1xtýdně koupele. Ve vaně rozpustíte celý pytlík této soli a poležíte si tam aspoň 20 -30 minut. (Budete-li předem umytí, ve stejné vodě se může takhle vystřídat i celá rodina).
PLÍSNĚ VE STŘEVECH (kandidózy-výtoky)
Pokud se neuhlídáte a přeženete to s cukrovím, může vám hrozit zvýšené bujení plísně ve střevech. Tyhle plísně totiž žijí právě ze sladkého. Takže pak máme daleko větší chuť na sladké. A u žen to navíc může způsobovat nepříjemné kandidózy.
Mám pro vás radu co s tím. Nezbyde, než vydržet týdenní dietu: Spočívá v tom, že nebudete jíst nic, v čem jsou obsaženy kvasnice a cukr. Takže pozor na kynuté pečivo. Když chléb, tak kukuřičné suchary a nebo takový ten polystyren. A cukr žádný. K tomu budete pít celý týden denně alespoň 2 litry vody s vymačkanými dvěma citrony. A za týden vaše plísně ve střevech vyhladoví a opustí vás. A vy ztratíte chuť na sladké a bude vám lépe. Pokud ženy trápí výtoky a svědění, je třeba také dělat denně po celý týden sedací koupele- do lavóru s vodou vymačkat 1 citron a chvíli posedět. Poslední den místo citronu dáte do vody na špičku nože jedlou sodu. Partner však musí dodržet také týden koupelí, pouze ve vodě se šťávou z jednoho citronu.
LUPENKA (psoriáza)
Psoriáza představuje nadměrnou produkci určitých kožních buněk, která způsobuje skvrny stříbřitých šupinek obvykle se vyskytujících na kolenou, loktech a kůži temene hlavy. Na západě je toto onemocnění dosti běžné, v některých případech může přejít do vážnější a velmi nepříjemné formy, kdy postihuje velké části těla a může být ve spojitosti s chronickými revmatickými poruchami. Lupenka je, jak se zdá, onemocnění, které prochází stálými změnami a často při něm pomáhá sluneční záření a kopání v moři. Pomoci mohou i byliny s čistícími a protizánětlivými účinky, jako je krtičník uzlovitý a jetel luční.
Čaj z krtičníku
10 g čerstvého kořene lopuchu většího5 g čerstvého kořene šťovíku kadeřavého15 g čerstvého krtičníku uzlovitého10 g čerstvých květů jetele lučního750ml vody.
Příprava:1. Lopuch a šťovík smíchejte v rendlíku a přilijte vodu. Přiveďte k varu a 15 minut povařte, abyste připravili odvar.2. Do čajové konvice nebo džbánu dejte krtičník spolu s jetelem. Tyto byliny přelijte odvarem z lopuchu a šťovíku a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Uchovávejte v zakrytém džbánu. Dávkování:Užívejte 3krát denně dávku ze skleny na víno. Podle potřeby ochuťte medem nebo citrónovou šťávou. Doplňková léčba:K léčbě malých flíčků nebo v raných stadiích lupenky může prospět krém ze svízele přítuly. Aplikujte malé množství na postižená místa 2krát nebo 2krát denně.Pokud je zasažena kůže na temeni hlavy, vyrobte přípravek na oplachování vlasů použitím 10 ml tinktury z rozmarýny lékařské a 10 kapek smolného oleje na 500 ml teplé vody. Aplikujte po umytí šamponem při posledním spláchnutí vlasů.Zdá se, že lupenka napadá píše lidi nervózní a nesnášenlivé. Někdy mohou pomoci Bachovy přípravky z květů, jako je plané jablko, řepík lékařský či vrba bílá.Vyhněte se alkoholu a bylinám, jako je řebříček obecný, skořicové větvičky a lipové květy, protože ty podporují periferní krevní oběh a tím stimulují kůži. Užívejte denně 1 g vitamínu C.
POTÍŽE S JÁTRY
Každé roční období přísluší některému z našich tělesných orgánů. Příslušná doba je dobou nejvyšší zranitelnosti daného orgánu a zároveň nejvhodnější dobou pro jeho detoxikaci a léčbu. V této době se zároveň nejsnáze projevuje dysfunkce v dané oblasti.
Jaro jako roční období patří játrům a jejich párovému orgánu – žlučníku.
Játra jsou především orgánem detoxikace ale samozřejmě i trávení. Zpracovávají tuky, sacharidy, aminokyseliny, redukují hormony, ukládají vitamíny, odstraňují toxiny a těžké kovy.
Kvalita činnosti a vitality jater má vliv na zdraví a kvalitu zraku, množství a kvalitu krve, na stav nervů, svalů, šlach, kyčelních kloubů, ramen, šíje a krku, výkonnost a vitalitu (proto jarní únava). Jejich dysfunkce se projevuje sklony k alergiím, exémům, bolestem hlavy, sníženou imunitou. Nejčastěji se problém jater a žlučníku a jejich podřízených tělesných partií projevuje v čase 23 až 03 h.
V rovině emocí a povahy se dysfunkce jater projevuje nezvládnutelným hněvem, předpojatostí, žárlivostí, přecitlivělostí na hluk. Zdravá játra dávají schopnost flexibility, zdravého sebeprosazení a schopnosti plánovat.
V období jara se tradičně prováděli různé očistné kůry, rovněž tradice období jara a velikonoc měli svůj smysl.
Základní bylinky pro jaro jsou: pampeliška, řepík, smil, jablečník, rozmarýna, také ostropestřec, hořec.
Z potravin jsou dobré drůbeží maso,pšenice,pšeničné klíčky, brusinky, mandarinky, ananas, kyselé zelí, zelené jarní výhonky, tvaroh, kyselé mléko, šípkový čaj.
Pozor na alkohol, tučné maso, smetanu, vejce, čokoládu, kávu, chemické látky v potravinách.
AKNÉ
Doporučuji alespoň na 8 týdnů šetřící dietu na játra a ledviny. Tj. nic smaženého, vše vařené, nejlépe v páře, žádné uzeniny a sýry, nic tučného. Pokud trpíte na akné především v oblasti brady nebo krku, chce to vyčistit plísně ve střevech.
HORMONY (nepřítomnost nebo nepravidelnost menstruace)
Naše tělo má schopnost vytvářet hormon ženský, který se jmenuje estrogen ale i hormon mužský, testosteron. Jak ženy tak muži mají v sobě oba druhy těchto hormonů. Záleží jen na jejich množství. U žen by měl výrazně převažovat ten ženský, u mužů mužský. Pokud ovšem tyto hormony nejsou v žádoucím poměru, mohou nastat problémy. Některá děvčata například i v osmnácti letech stále nemají menstruaci. Je to způsobeno právě tímto problémem. Aby se v těle tvořily hormony ve správném poměru, je důležitý dostatek hořčíku ve správném poměru s vápníkem a vitamínu E v organismu. Doplnit ho můžete nejlépe tak, že ráno na lačno vezmete 300 mezinárodních jednotek vitamínu E na lačno, po snídani 4 kusy Dolomitu a jednu tabletu vitamínu AD. Tělo si po tomto přísunu vitamínů začne estrogen samo vyrábět. Pokud chcete estrogen doplňovat přímo, doporučuji přípravek Sarapis. Hořčík je prvek, který je velice důležitý. Pokud ho v těle nemáte dostatek, můžete mít problémy se spánkem, nočním pocením, mohou vás brát křeče do lýtek, padat vám vlasy a lámat se nehty a nejspíš se vám objevují červené žilky na stehnech. Dlouhodobým důsledkem nedostatku hořčíku pak jsou různá cévní onemocnění. Proto tento prvek nepodceňujte . Ale je třeba ho brát opravdu ve správném poměru. Proto různé multivitamíny, které dnes lidé polykají mají jen pramalý účinek. Kombinace vitamínů v nich obsažených je většinou v nesprávném poměru a většina potřebných látek se tak z těla vyloučí a nebo se dokonce jednotlivé prvky navzájem nesnášejí.
JAK POMOCI SÁM SOBĚ PŘI POČÍNAJÍCÍM SRDEČNÍM ZÁCHVATU
Člověku, jemuž přestane srdce pravidelně tlouci a který začne omdlévat, zbývá bez cizí pomoci jen asi 10 sekund (!), než ztratí vědomí. Ale takto postižený člověk si může sám pomoci tím, že bude opakovaně a velmi silně kašlat. Před každým zakašláním je třeba se hluboce nadechnout a kašlat se musí zhluboka a dlouze, jako kdybyste chtěli hluboko z plic vykašlat hlen, a zakašlání je nutno opakovat každé dvě vteřiny, dokud nepřijde pomoc nebo dokud neucítíte, že srdce opět tluče normálně. Hluboké vdechy dodají do plic kyslík a pohyby při kašli stlačují srdce a udržují krevní oběh. Tlak na srdce také pomůže obnovit jeho normální rytmus. Tímto způsobem se oběť srdečního záchvatu dokáže dostat do nemocnice.
KRK
JAK NA BOLEST V KRKU
- Co 2 hodiny rozkousat a sníst stroužek česneku a pít čaj z tymiánu
- Kloktat slanou vodou
- Cumlat koření hřebíček během dne
- Obklad na krk: vyždímat plenu namočenou ve slané studené vodě, překrýt igelitem, na to suchý ručník. Nechat zabaleno 2 hodiny.
- Do 2 dl vody dát 2 lžičky soli a pár kapek TEE TREE OIL – kloktat.
- 1 tvaroh ve staniolu. Tvaroh rozmačkáme vidličkou a rozložíme rovnoměrně na kapesník v šátku, přiložíme ke krku a zavážeme. Necháme i půl dne nebo přes noc.
Kořeněná limonáda proti bolesti v krku:
600 ml vody, 2 hřebíčky, 2 kuličky nového koření, kousek celé skořice, šťáva z celého citronu, med
Dáme vařit vodu a koření do hrnce, přikryjeme a 10 minut pomalu vaříme (ne klokotem).
Po uvaření scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z celého citronu. Pijeme co nejvíce horké.
Je to příjemná varianta léčby.
Na kašel I.
Vincentka,mléko,med
Převaříme mléko. Do hrnku dáme 1/3 vincentky kterou zahřejeme, ale pozor aby nepřekročila teplotu 70 stupňů. V ní rozpustíme kávovou lžičku medu a vše dolijeme trošičku ochlazeným mlékem, taky aby mělo méně než 70 stupňů. Pijeme ještě teplé.
Na kašel II.
1 hrnek mléka, 1 žloutek, 1 lžička másla, 1 lžíce medu
Vše umíchat v teplém mléce a vypít.
Na dráždivý kašel
12 skořápek vlašských ořechů, 1/2 l vody
Vyloupeme 12 vlašských ořechů a skořápky namočíme do 1/2 l vody, necháme louhovat 4 hod., potom je 1/2 hod. vaříme a dolíváme, aby bylo pořád 1/2 l vody.
Pijeme slazené medem nebo cukrem 3x denně šálek. Po dvou dnech se začne odkašlávat.
Máslový čaj - Bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku.
Nejlépe zažene tento jednoduchý recept. Uvaříme 250 ml černého čaje, přidáme polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijeme.
Citrónové kloktadlo
Vymačkáme šťávu z jednoho středně velkého citronu a kloktáme ji. Nakonec polkneme. Opakujeme 2 až 3x denně
Sádlový obklad - Při bolestech v krku
Připravíme si jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjeme dalším plátýnkem. Dáme na krk a ovážeme teplým šátkem. Ráno je po bolesti.
Křen s medem
Křen na jemno nastrouháme a 2 lžíce křenu smícháme se lžící medu. Užívat bychom pak měli 3 x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snížíme.
Už za moment po jeho konzumaci pocítíme, že se nám „spouští rýma“, snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.
HLAVA, DUTINY
Čelní dutiny
Nejdříve si uvaříme středně velký brambor ( musí být vařen ve slupce), připravíme si šátek tak , aby odpovídal šíři čela a dal se zavázat na něj položíme igelit a na igelit kapesník.
Pak bramboru oloupeme a lehce rozmačkáme, vložíme na kapesník v šátku a přiložíme na čelo ( teplota bramboru by měla být co nejteplejší, prostě co snesete), a necháme působit
20- 25 minut.
PRŮDUŠKY
Octový zábal – proti nachlazení a horečce
Vlněné ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šest lžic octa na půl litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte si je. Přes ně si natáhněte suché ponožky a jděte si lehnout. Po asi dvaceti minutách zábal vyměňte.
Účinky: Ocet je tradiční a velmi účinné antiseptikum, působí silně protizánětlivě a příjemně chladivě. Stejně jako tvarohové zábaly, snižují také octové ponožky horečku. Za dvě hodiny se tělesná teplota díky zábalu sníží přibližně o jeden stupeň.
Onemocnění horních cest dýchacích
Při nemocech se doporučuje brát med s teplým mlékem (40 C) nebo med s citrónovou šťávou (šťáva z 1 citronu na 100 g medu), případně jeden šálek komonicového čaje s 1 polévkovou lžíci medu.
Med ze smrkových výhonků – na průdušky
35 dkg výhonků spaříme v 1 litru převařené vody a necháme 2 dny louhovat.
Pak přecedíme a přidáme 1,35 kg cukru. Vaříme, až zhnědne a zhoustne .
Výhonky se sbírají do 15.května
Hned horké to naléváme do sklenic, zavíčkujeme a otočíme víčkem dolů, necháme vychladnout .Z jedné dávky jsou dvě sklenice .
Medvědí mléko
Teď jeden typ pouze pro dospělé. Je výborný a velmi účinný při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejeme 200 ml mléka, přidáme panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer a ráno se cítíte jak rybička.
Zázvorový čaj
10g čerstvého strouhaného zázvoru.vaříme 5 minut v 1 litru vody. Poté ho přes cedník vymačkáme. Do vzniklého čaje se přidáme šťáva z jednoho citrónu či pomeranče, osladíme a pijeme horké.
Cibulový sirup
Nakrájíme 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjeme a necháme odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijeme do skleničky. Sirup podáváme při kašli několikrát denně po lžičkách.
Cibulový čaj
Do 200 ml vroucí vody dáme na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule.
Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme několikrát denně.
SRDCE
Posílení srdce:
Podstatou infarktu je choroba věnčitých tepen, které vyživují srdeční sval. Jsou-li zúženy, dodávají srdci méně živin a kyslíku, na němž je srdce závislé. Med způsobuje rozšíření věnčitých cév a zlepšuje koronární oběh krve. Podle sdělení řady autorů vede užívání medu (průměrně 70g denně) po delší dobu (1 až 2 měsíce) u osob s těžkým srdečním onemocněním ke zvýšení obsahu hemoglobinu, k upravení složení krve a také srdečně cévního napětí a vůbec ke zlepšení celkového stavu.
ŽALUDEK, STŘEVNÍ TRAKT, ŽLUČNÍK, JÁTRA
Žaludek a střevní trakt
Med působí jako léčebně dietetický prostředek proti řadě žaludečních a střevních nemocí, při zánětu žaludeční sliznice a vředových onemocněních.
Vředové onemocnění žaludku
Med způsobuje hojení vředového povrchu sliznic. výstelky žaludku. Med se užívá 1,5 hodiny před jídlem nebo 3 hodiny po jídle.
Onemocnění jater a žlučových cest
Med výrazně šetří játra a umožňuje jejich regeneraci. Zatímco u rafinovaného (řepného) cukru musí být celé požité množství rozštěpeno v játrech a teprve potom využito, z medu se v játrech štěpí jen malá část složitějších cukrů. Cukry jednoduché, kterých je v medu převaha, játry neprocházejí, jsou přímo ze zažívacího traktu vstřebávány do krve.
PRO UNAVENÁ JÁTRA
Při jakémkoli oslabení našeho organizmu jsou nadměrně zatěžovaná naše játra. Při infekci bychom jim proto měli dopřát trochu úlevy v podobě stravy, ve které omezíme všechna tučná, příliš kořeněná a smažená jídla. A naopak přidáme více nízkotučných mléčných výrobků a mrkve.
Mrkvový tvaroh na játra
Nastrouháme 3 mrkve, smícháme je s 250 g nízkotučného tvarohu a naředíme 1 lžící kefíru. Dobře promícháme. Můžeme osladit nebo trochu osolit, podle chuti.
LEDVINY, MOČOVÉ CESTY
Onemocnění ledvin
Med obsahuje látku zvanou flaven, která rozšiřuje ledvinové kanálky a pomáhá zbavit se tekutiny z otoků.
POMOC IMUNITĚ
Protichřipkový salát
Ingredience:
500 g kysaného zelí, 2 mrkve, 1 větší jablko, 1 cibule, 1 lžíce strouhaného křenu,
1 zakysaná smetana
Postup:
Kysané zelí a cibuli nakrájíme a mrkev s jablkem nastrouháme, přidáme strouhaný křen
a zalijeme smetanou. Dobře promícháme.
Řepový med
Z černé řípy seřízneme špičku. Vnitřek řepy vydlabeme a do třetiny objemu nalijeme med. Necháme stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu.
Lžíci směsi 5 x denně smícháme s teplým mlékem a vypijeme.
CITRÓNY
Během infekce je velmi důležitý přísun dostatečného množství vitaminu C. Nejlepší je, je-li podávám formou zvýšené konzumace citronu, kiwi, pomerančů a kysaného zelí.
Teplá citronáda
Šťávu ze 2 citronu smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou. Přidat můžeme i šťávu z jednoho pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období.
Citrónové rozinky
Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamin C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní „zobání“ těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.
KŮŽE
Léčení ran
Med je účinná mast na rány, pomáhá odlučovat odumřelé části tkání a ránu přímo vyživuje.
Na bradavice
Malinký kousek cibule náplastí přilepíme na bradavici, nejlépe přes noc. Vydržet, opakovat postup cca týden, pak se sama odloupne. Funguje bezvadně.
Na bradavice
Česnek nakrájíme na plátky a zalijeme octem. Necháme 7 dní v uzavřené lahvičce.
Potom přikládáme každý večer na bradavici. Zabalíme, aby z bradavice česnek nespadl.
ZÁDA, KLOUBY
Lék na bolest kloubů a zad
10 kaštanů, 1 francovka
Kaštany nakrájíme na plátky a dáme do sklenice, zalijeme francovkou.
Po 3 týdny mažeme na bolestivá místa.
NERVY
Nervový systém
Není lepšího neškodného prostředku pro spaní než sklenice vody s medem.
BOJ PROTI RAKOVINĚ = JEDLÁ SODA A JAVOROVÝ SIRUP!
Následující recept zveřejnil neuropat dr. Murphy, který tvrdí, že mu ještě na rakovinu nezemřel žádný pacient.
Neuropat dr. Murphy uvádí:
Recept vypadá jednoduše, ale má vědecké vysvětlení. Jako prevence rakoviny se užívá jedna lžička denně. Doporučil jsem to jednomu svému klientovi s bolestmi břicha, kde měl už metastázy. Bolesti do tří dnů přešly a cítí se dobře. Principem působení tohoto receptuře, že rakovinné buňky nesnášejí zásadité prostředí, které je člověku přirozené (zdravý člověk má pH 7,3 – 7,5 ). Rakovina se rozvijí jen v kyselém organismu (pod pH 6). Soda je zásada a s pomocí cukru (rakovinové buňky konzumují 18x více cukru než zdravé) pronikne přímo do buněk. I další alternativní onkologové v Evropě už léčí efektivně rakovinu s pomocí jedlé sody.
Ingredience:
Javorový sirup, jedlá soda
Postup:
3 díly javorového sirupu nalijete do kastrolku a vložíte do vodní lázně (větší kastrol s vodou) a zahříváte tak, aby teplota sirupu nepřesáhla 40°C. Do horkého sirupu pak vmícháte 1 díl čisté jedlé sody bez jakýchkoli chemických přídavků. Pozor, směs prudce vypění. Míchejte až se soda v sirupu rozpustí.
Obecně platí:
nejíst jinak žádný cukr v nápojích ani v pokrmech, s výjimkou trošky ovoce.
Užívání:
Při nádorovém onemocnění užívejte první tři dny 5x denně 1 lžičku směsi a další týden pak 3x denně po jedné lžičce. Tato dávka obvykle vystačí k absolutnímu vymizení nádoru. Je možné užívat i preventivně. Jinak stačí brát 1 čajovou lžičku 1x denně dlouhodobě. Může být rozpuštěna ve vodě nebo třeba namazána na chléb.Javorový sirup může být případně dočasně nahrazen medem.
Tato léčba je založena na tom, že rakovinové buňky milují cukr, který do sebe vtahují. Javorový sirup obsahuje čistou glukózu, takže tuhle podmínku dokonale splňuje. Tak se látka dostane přesně do centra nádoru. Jedlá soda pak dokáže díky obrovskému obsahu kyslíku rakovinový nádor doslova rozbít zevnitř. A to už během prvních tří dnů. Dochází tak k naprosté likvidaci nádoru v jakémkoli stádiu, tedy i v konečné fázi rakoviny.
Rakovina není nemoc, ale přírodou řízené prodloužení života. Rakovina není nic víc než poslední projev extrémního překyselení organismu a toxicity tělesných tekutin a tkání. Za těchto podmínek a při dysfunkci imunitního systému by tělo předčasně zemřelo. Proto na svou ochranu moudře začne shromažďovat vnitřní toxiny, obalovat je oslabenou super-kyselou tkání a zapouzdří je pod nepropustnou ochrannou vrstvou, aby zabránilo jejich dalšímu šíření. S tímto důvtipným řešením obdrží majitel smlouvu na delší život. My ovšem tomuto procesu říkáme choroba. Tělo vytvoří tumor proto, aby potlačilo a uklidilo jedy, které nemůže jinak vyloučit a prodloužilo si život na tak dlouho, jak jen je možné, poskytujíc svému majiteli dostatek času na k eliminaci interní toxicity. Metastázy jsou poslední pokus těla ke své záchraně. Jestliže je tato interní toxicita úspěšně potlačena, tělo postupně bezpečně odstraní všechny nádory a navrátí se mu zdraví. Pokud tento proces není úspěšný, osud majitele těla je definitivně určen a umírá- ne na rakovinu, ale na extrémně jedovaté léčebné postupy, intenzivní emoční zhroucení, zoufalství a stres.
Zkuste své tělo z celého srdce co nejvíce milovat a co nejdříve začněte s detoxikací.
BOLENÍ ZUBŮ
Bolest zubů se dá velmi spolehlivě zahnat tím, že nakrájíte česnekový stroužek po délce a tenký plátek přiložíte na krémem potřené zápěstí. Tedy do těch míst, kde jsou vám nejvíce vidět žíly. Česnek připevníte náplastí a necháte tam. Pokud vás bolí zub v pravé půlce úst, česnek dáte na levou ruku. Bolí-li vás zub nalevo, česnek dáte na pravé předloktí. Funguje to skvěle jako první pomoc, ale hned jak to půjde, doporučuji zubaře.
KAŠEL, ZÁPAL PLIC
Uplácáte placku z tmavé mouky, medu a strouhaného křenu a tuhle placku přiložíte na hrudník nebo lopatky. Doporučuji však před tím potřít kůži na tom místě sádlem, protože jinak může křen působit na kůži agresivně. Ale na bronchitidy a plíce to působí velmi blahodárně.
PROBLÉMY S ŽALUDKEM A VŘEDY
Hned když začne na jaře růst jitrocel, natrhejte si ho a čerstvý ho rozmixujte. Užívejte pak po lžičkách, třikrát denně.
ŽLUČNÍKOVÉ KAMENY
Natrhejte pampeliškové stonky, nejlépe v poledne. Pěkně si je nakrájejte a snězte. Třeba celou hrst. Je možné je také přidávat do salátu nebo na chleba. Je třeba to dělat denně alespoň 2 týdny. A bude po kamenech, žlučník vám však zůstane.
JAK SRAZIT TEPLOTY
Ve čtyřech litrech vody vaříme 10 minut hrst dubové kůry. Přidáme 2 lžíce soli a v odvaru koupeme 20 minut nohy.
Čistý odvar z dubové kůry je také skvělý vychlazený na přikládání obkladů při hemoroidech.
CO JÍST PODLE PÁTERA FERDY
Například léčitel páter Freda doporučoval pít pouze pramenitou vodu. Žádné minerálky natož slazené limonády. Pivo doporučuje pít pouze plzeňské a jen občas. Často pijte ale bylinné čaje a střídejte co nejvíce druhů. Vhodný je také mošt, protože neutralizuje močovinu z mléka a masa. Chléb by měl člověk jíst hlavně žitný pečivo domácí. Zeleninu a ovoce takové, které se pěstují u nás. Páter Ferda také doporučuje křen, česnek, cibuli a slaninu. A když kávu, tak z kondenzovaného mléka. Za nejvhodnější koření doporučuje zázvor, anýz, bobkový list a petržel.Když ořechy , tak lískové. Čím rozmanitější naše strava bude, tím lépe. Takže pozor na jídla, která nám chutnají. Nejlépe je zobnout si od každého něco. No a pozor na potraviny, které jsou podle tohoto léčitele vyloženě nebezpečné: Přední hovězí maso, šunkový salám, sýry, pepř, banány a pomeranče – ty jsou nebezpečné zvlášť pro děti. Jsou plné plísní. Také staré brambory na jaře bychom už neměli jíst a nebezpečné jsou i žvýkačky. Rozhodně nežvýkejte víc jak tři denně.
AFRODIZIAKA
Afrodiziaka se dají sníst, vypít, vetřít či vykouřit. Dávkování je však velmi přísné a vyžaduje přesnost. Silné nebo neodborné dávkování může místo vzrušení způsobit těžkou nevolnost, nebo dokonce smrt.
Jako kvalitní afrodiziakum se často používal řebříček obecný. Hodinu před předpokládaným stykem muž vypije šálek čaje z listů. Také jídlo, ve kterém je česnek, podněcuje vášeň. Celer je také chvalně známý svými přednostmi v tomto směru. Musí být však v syrovém stavu. Silnou vlnu vášně ale také spolehlivě vyvolají kopřivová semínka, která se přidávají do jídla, ale ještě lépe do vína. Pokud je problémem vašeho partnera ochabnutí nebo sexuální vyčerpanost, doporučuji nastrouhat mu křen a nebo mrkvičku. Také obyčejný pepř nebo chilli obsahují látky, které podněcují sexuální pud. Výborné jsou také slunečnice. Odvar z květů je výborné afrodiziakum a okvětní lístky osmažené na oleji, osolené a opepřené, utužují partnerskou lásku.
MEDICÍNA NA KAŠEL A RÝMU – TYMIÁN
1 sáček tymiánu (8 – 9 gramů), 200 gr cukru, 250 ml vody.
POSTUP PŘÍPRAVY
vodu s cukrem vaříme na mírném ohni 20 minut, poté sundáme z ohně.
Musíme přidat celý sáček tymiánu nebo svazek čerstvého a nechat louhovat do vychladnutí. Scedit, a po lžičkách třeba 5 krát denně.
Nenamáčet do lektvaru olíznutou lžičku! Medicínu dát do skleněné lahvičky. Skladovat při pokojové teplotě i 2 měsíce.
Česnekové přírodní antibiotikum – HLAVNĚ NA KAŠEL!
6 stroužků česneku, 8 lžic cukru, 250ml vody
POSTUP PŘÍPRAVY
Česnek nasekáme na drobno a dáme do vody s cukrem. Zamícháme a pomalu vaříme 10 minut. Necháme uležet několik hodin a scedíme.
Uchováváme v ledničce. Velmi rychle zabírá, nejpozději druhý den zaznamenáte velkou změnu.
ZARUČENĚ FUNGUJÍCÍ FÍGL NA UCPANÉ DUTINY!
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
jakékoliv nosní kapičky, tyčinky do uší
POSTUP PŘÍPRAVY
Tato metoda zabírá i na opravdu těžké případy,
které by jinak čekala punkce. Lze praktikovat i u dětí, které již vydrží sedět v klidu.
Vezmete si tyčinky do uší, pořádně pokapete nosními kapkami nebo postříkáte nosním
sprejem a opatrně zasunute CO NEJHLOUBĚJI do nosu. Tyčinky jdou skutečně zandat dost hluboko,
kouká z nich nějaký 1-2 cm, nebolí to, pouze to asi díky kapkám lehce šimrá.
Toto se praktikuje 3x denně po dobu 15 minut /obě dírky současně/. Velmi dobré je zkombinovat tyčinky + horká vana.
MEDOVÝ ZÁZRAK NA IMUNITU I NACHLAZENÍ
včelí med 250g, česnek 35g, křen 35g, kostka másla 50g.
POSTUP PŘÍPRAVY
1. česnek s křenem očistíme a rozmixujeme na kaši
2. do větší sklenice si dáme tekutý med
3. přidáme rozmačkané máslo a utřený česnek s křenem a vše důkladně promícháme.
Podáváme 2 – 3x denně 1 čajovou lžičku dětem od 1 roku až do stáří. Uchováváme v lednici.
Karpální tunel
Acylpyrin
5 listů aloe vera
Francovka herba či Lesana
POSTUP PŘÍPRAVY
Do půl litru francovky herby (či lesany) nechte louhovat 20 tablet acylpyrinu a 5 listů aloe a občas protřepejte. Po necelém týdnu si můžete před spaním mazat ruce.
OBYČEJNÉ ZÁZRAČNÉ PROSTŘEDKY
Zázračné kyselé zelí
Oblíbené kysané zelí účinně chrání před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu.Věděli jste to? Látky zabraňující nádorovému bujení však neobsahuje zelí jako takové, ozdravné účinky mu dodává až proces kysání. Během něj totiž v zelí vznikají takzvané izotiokyanáty látky, které mají silně protirakovinné účinky
Uchování celých zelných hlávek nasolením už znali staří Římané. Dnešní způsob výroby kysaného zelí údajně převzali ve středověku Slované od Tatarů. Při objevných cestách po světových mořích se dávní mořeplavci chránili požíváním kysaného zelí před obávanými kurdějemi, nemocí vznikající z nedostatku vitaminů.
Obsah vitaminu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Již 200 g kysaného zelí pokryje denní potřebu vitaminu C. Zelí působí také proti depresím a obsah vitamínu B12 je dobrý pro nervovou soustavu. Vysoké množství vitamínu C zvyšuje imunitu a je velice potřebný ke tvorbě hormonů. V kysaném zelí najdeme také draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.
CITRUS na vyčištění střev
Na ideální vyčistění střev je jednoduchý přírodní produkt – citrusový plod. Každý večer cca dvě hodiny po posledním jídle zkonzumujeme jeden celý citrusový plod, nejlépe grep, ale nejčastěji se užívá pomeranč , (i citrón) vše bez kůry . Ne jen šťávu ! Pak už nic nejíme !!! Dužina citrusových plodů neprovádí detoxikaci, ale čistí veškeré toxické nálepy, usazeniny i parazity a působí ve střevech jako štětka na vymývání sklenic. Ideálně čistí klky ve střevech a na rozdíl od léků, se pak nemusíme v těle doplňovat vzácné bakterie, které jsou součástí imunitního systému. Lidé užívající pravidelně denně potvrdili, že v minulosti trpěli zácpou, syndromem dráždivého tračníku, těžkou plynatostí a nadmutím, obezitou, chronickou vyčerpaností, bolestmi žaludku. Odstranili i problémy s kůží a vlasy, jakož i dalšími častými nemocemi. Chci jen podotknout, že během několika měsíců došlo k jejich váhovému úbytku až o 6 kg , ale pozor, ne na objemu v pase, ale na váze! Prostě zbavili se odpadů – fekálií, zahnívajících ve střevech a způsobujících tak výše uvedené problémy, z nichž nejvážnější je rakovina konečníku. Je to dlouhodobá – doživotní kůra, ale jeden citrus denně není skoro žádná finanční investice. Bez další změny stravovacích návyků. Zvažte sami, co je lepší.
PS. že to funguje poznáte po několika dnech, kdy budete z WC utíkat před vlastním zápachem.
ZVÝŠENÍ IMUNITY
Skvělým prostředkem na zvýšení imunity je mačkání reflexních bodů na nohách. Doporučuji to dělat 3x denně.
8 TIPŮ, JAK PŘEŽÍT ZIMU BEZ NEMOCÍ
1. Pomocník z domácnosti: Olivový olej
Jak pomáhá : Zvláčňuje popraskané ruce a rty. Předtím, než vyjdete do zimy, potřete si ruce a rty olivovým olejem. Funguje také obyčejné máslo či margarín, ale na rozdíl od olivového oleje se tak dobře nevsáknou.
2. Pomocník z domácnosti: Váleček
Jak pomáhá: Zahřeje nohy. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit studených nohou je masáž válečkem. Jezděte jím po chodidlech po dobu 3 minut. Váleček má ještě jeden blahodárný vliv. Pomůže vám natáhnout šlachy, takže se vám bude snáze chodit po vánočních nákupech.
3. Pomocník z domácnosti: Kuřecí polévka
Jak pomáhá: Zmírňuje příznaky nachlazení. Při nachlazení pijte nejen dostatek tekutin, ale dopřejte si i dva talíře kuřecí polévky denně. Většinu infekcí dýchacího ústrojí způsobuje produkce bílých krvinek, kterým se říká neurophily, ty zvyšují produkci hlenu. Kuřecí polévka zabraňuje tvorbě neurophilů.
4. Pomocník z domácnosti: Láhev horké vody
Jak pomáhá: Posiluje imunitu. Kdykoliv cítíte, že na vás »něco leze«, přiložte láhev s horkou vodou k vašemu hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíte.
5. Pomocník z domácnosti: Láhev whisky
Jak pomáhá: Likviduje bolest v krku. Někteří odborníci doporučují kloktat whisky s vodou. To by bylo ale zbytečné plýtvání. Úplně nejlepší je whisky vypít. Připravte si ozdravný nápoj. Vymačkejte půlku citronu, přidejte trochu horké vody, lžíci whisky a lžičku medu. Pokud nepijete alkohol, kloktejte slanou vodu.
6. Pomocník z domácnosti: Žvýkačka bez cukru
Jak pomáhá: Udržuje v kondici uši. Zánět uší patří k nepříjemným bolestem. Bohužel patří k častým nemocem zimního období. Při chřipce se smrkáním dostává hlen i do ušní trubice. Podle vědců se ale riziko, že onemocníte zánětem ucha snižuje o polovinu, žvýkáte-li pětkrát denně. Akt žvýkání totiž posouvá hlen z ucha. Sladidlo xylitol, které se dává do žvýkaček bez cukru navíc napadá bakterie, které problém způsobují.
7. Pomocník z domácnosti: Polštář navíc
Jak pomáhá: Ničí kašel. Pokud trpíte kašlem, určitě vám neuniklo, že váš stav se v noci zhoršuje. Je to proto, že se řasinky, kterým se říká cilia a které se vyskytují kolem plic a průdušek, narovnají a nemohou posouvat vrstvu hlenu. Hlen se pak hromadí, což způsobuje kašel. Když si hlavu podepřete polštářem navíc, chloupky zůstanou v původním stavu. Pokud netrpíte hlenovým kašlem, ale spíše suchým a šimravým kašlem, zkuste si dát prst do ucha a lehce jím zatřást.
8. Pomocník z domácnosti: Žárovka
Jak pomáhá: Zlepšuje náladu. V zimě se častěji cítíme pod psa. Nedostatek sluníčka snižuje hladinu hormonu štěstí serotoninu. Minutové cvičení s žárovkou vám jej pomůže doplnit. Sedněte si do místnosti, ve které můžete zhasnout. Vezměte posuvnou lampu s 60 wattovou žárovkou. Posaďte se metr od lampy, ujistěte se, že ji můžete zhasnout z místa, na němž sedíte. Rozsviťte lampu a dívejte se do ní jednu minutu. Pak ji zhasněte, zavřete oči a soustřeďte se na záblesk světla, které máte před sebou, dokud nezmizí.
Přeji nám nekonečné zdraví těla, duše i mysli a kdyby jste měli nějaké další tipy, posílejte je, prosím, na mia@slunecnyzivot.cz a já je opět zařadím do některého z budoucích článků o babských radách. Díky!
ℒℴνℯ ❤ Mia ☮