Jak naslouchat tibetským mísám
Mnozí z nás již máme nějakou zkušenost s tibetskými mísami. Už jsme je viděli, jak vypadají, jak znějí a také jsme se možná i zúčastnili nějaké muzikoteparie, koncertu či meditace. Většinou se necháváme unášet nevšedními tóny, kouzelnými asociacemi, nepopsatelnými a příjemnými pocity. Přesto si troufám z vlastních zkušeností tvrdit, že jsme tímto zdaleka nevyčerpali možnosti, jaké nám tibetské mísy nabízejí, ale pouze jejich nepatrnou část.
Již jsem v některém z článků o tibetských mísách napsal, že sami Tibeťané o nich tvrdí, že kdo poznal jejich tajemství, poznal tajemství vesmíru. Má se tím na mysli, že pootevírají dveře k vyššímu stavu našeho vědomí, jaksi „za naše smysly“. Otevírají dveře (podobně jako náš dech) ke spiritualitě našich životů, k jeho Podstatě, jež je základem bytí, základem vesmírného řádu, základem existence nás samých.
Rád bych proto velmi stručně nastínil alespoň okrajově mé vjemy z učení se „naslouchat“ tibetským mísám, naslouchat sobě samému, naslouchat řádu vesmíru. Je však třeba vše brát s rezervou, neboť mé vnitřní zážitky s vyššími vibracemi, se spiritualitou, lze jen stěží popsat slovy a jsou de facto na kohokoliv z vás verbálně nepřenositelné. Proto doporučuji považovat popis mého postupu spíše jako doporučení a pravdu pak musí poznat každý sám.
Doporučuji vlastnit nebo si na pár dní vypůjčit tibetskou mísu, která vás osloví, je vám blízká, příjemná, vytvoříte si k ní vztah „na první pohled“. Čím je mísa větší, tím má silnější vibrace a sytější tóny. Čím je mísa menší, tím jsou vibrace jemnější a tóny vyšší, což klade větší nároky na vnitřní ztišení, na pozornost, na větší vnímavost. Hlubší tóny jsou doménou nižších čaker se symbolikou větší připoutanosti k zemským principům, vyšší tóny vyšších čaker stimulují propojení s duchovními sférami. Naprosto specifický charakter má souznění několika mís, které vše spojí v jedno.
Takže pro nácvik „naslouchání“ tibetským mísám doporučuji pro začátek větší mísu se silnějšími vibracemi a tóny, které je schopen vnímat téměř každý bez většího tréninku či požadavku vnitřního ztišení. Aby došlo k přímému kontaktu, lehněte si pohodlně na záda a mísu přiložte na hruď. Zde velmi dobře a velmi dlouho zní, protože hrudní koš ani tóny ani vibrace příliš netlumí (jako pevná podložka). Vzhledem k tomu, že mísa bude velmi blízko našim uším, postačí do ní udeřit jen velmi zlehka. Sami si po chvíli vyladíte úder, aby vás nerušil a současně zněl relativně dlouho.
Pohrávejte si se svými zážitky, experimentujte, buďte ovšem trpěliví, výsledek se určitě dostaví a budete překvapení, co jste všechno schopni vnímat. A nyní k postupu „naslouchání“:
- Vnímejte tóny; jejich sílu, barvu, základní tón a alikvotní tón (bývá to ten vyšší), souzvuky. Nacvičujte tak dlouho až budete schopni rozeznat všechny tónové nuance a rozlišit alikvotní tóny a souzvuky.
- Vnímejte vibrace; jejich sílu, vibrace svého těla, kde až je cítíte, jaké máte pocity. Nacvičujte tak dlouho, že je budete cítit po celém těle.
- Nechte doznít tóny; vraťte se k prvnímu kroku a nechte tóny doznít až do ztracena, až skutečně budete mít pocit, že už nic neslyšíte. Pak ještě nechte tyto tóny doznít ve své mysli, až se úplně rozplynou.
- Nechte doznít vibrace; vraťte se ke druhému kroku a podobně jako s tóny postupujte u vibrací. V konečné fázi je nechte doznít ve své mysli, až se úplně zjemní a splynou s vámi.
- Propojte vnímání tónů a vibrací; cvičte společně krok 3 a 4
- Setrvejte v tichu; nechte zcela doznít tóny i vibrace ve své mysli a setrvejte v tichu tak dlouho, jak vám to bude příjemné. Po čase zjistíte, že se vaše blaženost v tichu prodlužuje, aniž by vás rušily jakékoliv myšlenky.
- Přejděte do meditace; pomocí ticha plynule přejděte do meditace, protože mísa vám velmi dobře poslouží k zajištění základní podmínky pro meditaci a tím je ztišení mysli. Nechte svůj vnitřní hlas ukotvit v tématu, který si sám vybere. Nekomunikujte sami se sebou. Většinou však zažijete stav, kdy prostě jen jste. Bez otázek, bez odpovědí, bez komentáře, bez vědomí svého fyzického těla. Pokud vás cokoliv vyruší (vaše myšlenky, vnější rušivý impuls apod.) v klidu rozezvučte svoji mísu a vraťte se ke kroku 5. Pak se přirozenou a nenásilnou cestou vrátíte k meditaci.
Krokem 1 a 2 si vyrovnáte 1 – 3 čakru, zklidníte svoji mysl a zbavíte své tělo napětí a činnosti. Krokem 3 – 5 zklidníte zcela svoji mysl a navodíte harmonii 4 – 5 čakry. Následnými kroky již velmi přijatelným způsobem navozujete stav meditace a možnosti vědomí vaší duchovní podstaty.
Není podstatné, jak dlouho v té které fázi jste schopni setrvat, podstatné je uvědomění si vašich vnitřních vjemů a posílení jemnohmotného vnímání. Důležitá je samotná práce, mám-li to tak nazvat. Neočekávejte žádné impulsy, konkrétní pocity apod. Trpělivě čekejte na to, co přijde samo. Pokud nebudete ještě připraveni, nepřijde vyšší impuls. Pak se klidně vraťte k předcházejícímu kroku. K umocnění „zážitku“ můžete přidávat svoji představivost na příjemné a krásné věci (slunce a jeho zář a teplo, letní rozkvetlá louka, klidná hladina jezera, vůně květů apod.). Když usnete, nic se neděje, jen si navodíte velmi kvalitní a „čistý“ spánek.
V každé fázi tohoto nácviku vás čekají úžasné zážitky a objevy. Po čase zjistíte, co je za světem vnímaným pouze vašimi tělesnými smysly.