Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proti únavě

5 x proti únavě
Autor: 
Petra

Únava je pomyslná červená vlajka, která říká jedno. Tělo trpí nežádoucí úrovní toxicitů, vyčerpanými nadledvinkami, dysfunkčním žlučníkem, tlustým střevem a játrami. Uvádíme pět bylin, které mohou být užitečné v boji proti únavě spolu s dodržováním potřebných kroků ke zlepšení zdraví.

1. Sibiřský ženšen

Pomáhá snižovat únavu, zlepšit schopnost organismu vyrovnat se se stresem, zlepšit fungování nadledvinek a zlepšit hladinu různých hormonů v těle. V jedné pozoruhodné studii vědci dokázali, že sibiřský ženšen podporuje schopnost těla udržet dlouhotrvající fyzickou nebo duševní námahu, podporuje kondici a snižuje únavu. Sibiřský ženšen je původem z Ruska, kde je používán mnoho let jako adaptogen, což je přírodní látka, která zlepšuje schopnost organismu zvládat stres, ať už fyzický nebo psychický. Zvyšuje vitalitu a dlouhověkost.

2. Kořen lékořice

Kořen lékořice je účinná bylina pro boj s únavou. Pomáhá obnovit zničené nadledvinky. To také pomáhá snížit chuť na kofeinové nápoje a sladkosti, které mohou oslabit nadledviny. Kořen lékořice obsahuje glycyrizin, který zvyšuje produkci kortizolu v těle, a naopak snižuje únavu a zvyšuje energii.

3. Gotu kola (Pupečník asijský)

Další adaptogenní bylinou je Gotu kola. Jedná se o jednu z nejvíce ceněných bylin v indické kultuře a ajurvédské (hinduistické) medicíně. Řada studií prokázala, že Gotu kola je efektivní při zvýšení vytrvalosti a energie. Je rovněž prokázáno, že zmírňuje únavu. Je původem z Himalájí - mniši ji dokonce využívají k posílení své meditační praxe. 

4. Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný)

Existuje již po miliony let. Ginkgo biloba je největší pravěký druh stromů na Zemi, který přežil tvrdé zhoršování klimatu. V Německu se předepisuje lékařskými odborníky na snížení únavy a zlepšení využití kyslíku v těle. Když tělo trpí nějakou formou únavy, stává se náchylnější k volným radikálům, které mohou poškodit buňky, proteiny a DNA. Ginkgo biloba je účinná při ochraně jater, mozku, a chrání také  nadledvinky před volnými radikály.

5. Kelp (Mořská řasa)

Typickou příčinou únavy je nefunkční štítná žláza. Mořská řasa je bohatá na jód, který pomáhá zlepšovat fungování štítné žlázy. Řádně fungující štítná žláza je nezbytná pro správný metabolismus.